S201MT-B10 Miniature Circuit Breaker - 1P - B - 10 A
ABB
Cutting and Protection Devices
Nortécnica Ref:
EAN: 4016779876223
Description
S201MT-B10 MiniatureCircuitBreaker B-Char.,10kA,10A,1P
Built-in depth
69
Rated current
10
Rated voltage
230
Frequency
50
Release characteristic
B
Rated insulation voltage Ui
440
Width in number of modular spacings
1
Explosion-proof
No
Power loss
2.1
Degree of protection IP
IP20
Number of protected poles
1
Number of poles total
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V