S801S-B0.5 High Performance MCB
ABB
Cutting and Protection Devices
Nortécnica Ref:
EAN: 7612271498979
Description
S801S-B0.5 1 Pole B Characteristic 0.5A 6 kA 400/690 VAC High Performance Circuit Breaker HPCB
Rated current
0.5
Rated voltage
230
Frequency
50
Release characteristic
B
Rated insulation voltage Ui
690
Current limiting class
3
Overvoltage category
4
Pollution degree
3
Width in number of modular spacings
1.5
Explosion-proof
No
Power loss
2
Degree of protection IP
IP20
Number of protected poles
1
Number of poles total
1
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V
Rated impulse withstand voltage Uimp
8
Brands
ABB
Descrição Longa