S801S-D1.6 High Performance MCB
ABB
Cutting and Protection Devices
Nortécnica Ref:
EAN: 7612271499259
Description
S801S-D1.6 1 Pole D Characteristic 1.6A 6 kA 400/690 VAC High Performance Circuit Breaker HPCB
Rated current
1.6
Release characteristic
D
1.5
Explosion-proof
No
Power loss
2.9
Degree of protection IP
IP20
1
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V
Descrição Longa