S801S-UCK1.6 High Performance MCB
ABB
Cutting and Protection Devices
Nortécnica Ref:
EAN: 7612271500474
Description
S801S-UCK1.6 1 Pole UC-K Characteristic 1.6A 50 kA 250 VDC High Performance Circuit Breaker HPCB
Technical Information
Attributes
Voltage type
DC
Built-in depth
82.5
Rated current
1.6
Rated voltage
Frequency
0
Release characteristic
Other
Rated insulation voltage Ui
1500
Pollution degree
2
Width in number of modular spacings
1.5
Explosion-proof
No
Power loss
2.9
Degree of protection IP
IP20
1
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V
Descrição Longa