S801U-K20 High Performance MCB
ABB
Cutting and Protection Devices
S801U-K20 High Performance MCB
Nortécnica Ref:
EAN: 7612271214081
Description
S801U-K20 1 Pole K Characteristic 20A 30kA 240/415VAC High Performance Circuit Breaker HPCB
Technical Information
Attributes
Voltage type
AC
Built-in depth
82.5
Rated current
20
Release characteristic
K
Rated insulation voltage Ui
690
Pollution degree
2
Width in number of modular spacings
1.5
Explosion-proof
No
Power loss
3.5
Degree of protection IP
IP20
Number of protected poles
1
Number of poles total
1
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V
Rated impulse withstand voltage Uimp
8
Brands
ABB
Descrição Longa