S801U-Z40 High Performance MCB
ABB
Cutting and Protection Devices
S801U-Z40 High Performance MCB
Nortécnica Ref:
EAN: 7612271214685
Description
S801U-Z40 1 Pole Z Characteristic 40A 30kA 240/415VAC High Performance Circuit Breaker HPCB
Rated current
40
Release characteristic
Z
Width in number of modular spacings
1.5
Power loss
3.7
Number of protected poles
1
Number of poles total
1
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V
Descrição Longa