The S803S-KM20-R is a 3-pole High Performance Circuit breaker with KM-characteristic (magnetic only), with ring tongue terminal and a rated current of 20 A. It is a current limiting device with a maximum breaking capacity of 50kA at 240/415V. It can be used for voltages up to 400/690V and 375V DC as well. It has only one tripping mechanisms, the electromechanic tripping mechanism for short circuit protection. The S803S-KM20-R complies with IEC/EN 60947-2 and allows the use for industrial applications. It has numerous of approvals, therefore it can be used worldwide. The extensive range of accessory makes the use of S803S-KM20-R more comfortable. Due to the fast arc extinction of S803S-KM20-R your application will be secured.
Cutting and Protection Devices
S803S-KM20-R High Performance MCB
Rated current
20
Release characteristic
KM
Overvoltage category
4
Pollution degree
3
Width in number of modular spacings
4.5
Explosion-proof
No
Power loss
3.3
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 400 V
Rated short-circuit breaking capacity Icn according to EN 60898 at 230 V
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 230 V
Rated short-circuit breaking capacity Icu according to IEC 60947-2 at 400 V
Rated impulse withstand voltage Uimp
8
Brands
ABB
Descrição Longa