S804PV-SD32 High Performance MCB
ABB
Cutting and Protection Devices
Nortécnica Ref:
EAN: 7612271472054
Description
S804PV-SD32 4 Pole DC main switch 32A 1.5kA 1500VDC DC main switch
Technical Information
Attributes
Largura
106
Altura
95
Profundidade
82.5
Rated operation power at AC-3, 400 V
Number of auxiliary contacts as normally open contact
Number of auxiliary contacts as normally closed contact
Rated permanent current Iu
32
Número de polos
4
Rated operating voltage
Conditioned rated short-circuit current Iq
Width in number of modular spacings
6
Degree of protection IP, front side
IP20
Number of auxiliary contacts as change-over contact
Number of switches
8500
Interlockable
No
Motor drive integrated
No
Type of electrical connection of main circuit
Version as emergency stop installation
Type of control element
Version as main switch
Yes
Version as safety switch
Version as maintenance-service switch
Rated operation power at AC-23, 400 V
Rated short-time withstand current lcw
1.5
Colour control element
Black
EF007243
Suitable for front mounting 4-hole
Suitable for front mounting centre
Yes
Suitable for distribution board installation
Suitable for intermediate mounting
Max. rated operation voltage Ue AC
Motor drive optional
Voltage release optional
Device construction
Rated permanent current at AC-21, 400 V
Switching power at 400 V
Version as reversing switch
Rated permanent current at AC-23, 400 V
Degree of protection NEMA
With pre-assembled cabling
Descrição Longa